instrukcja dot. przygotowania materiałów do druku dot. spadów

Poniżej przedstawiamy schamat, który mamy nadzieję, w prosty sposób wytłumaczy Wam jak należy przygotować materiał do druku.

A więc:

  • co to są spady
  • co to jest obszar bezpieczny
  • jakie powinny mieć wymiary spady, oraz obszar bezpieczny

 

Zamieszczona instrukcja, dotyczy większości produktów m.in. przede wszystkim: uloti, wizytówki, plakaty, katalogi (z pewnymi uwagami dot. obszaru krawędzi katalogu), nakljeki itp.

Rozmiar wyznaczony linią czerwoną, to rozmiar docelowy ulotki np. w przypadku ulotki A6 105x148mm, licząc ze spadami, materiał powinien mieć wymiar: 109x152 mm - w przypadku spadów 2mm, lub 111x154 mm w przypadku spadów 3 mm.

W przypadku wizytówek w rozmarze docelowym 50 x 90 mm, licząc ze spadami, materiał powinien mieć wymiar: 54x94mm - w przypadku spadów 2mm, lub 56x96 mm w przypadku spadów 3 mm.

Należy również zwrócić uwagę na rozdzielczość obrazów, obiektów zawartych w materiałach. Zwykle nie powinna ona schodzić poniżej wartości 150 DPI. Obrazy o rozdzielczości poniżej 75 DPI zwykle nie nadają się do druku, i są drukowane na odpowiedzialność klienta. (obraz mogą być, rozmmyte tzw. "pikseloza", czego zapewne chcemy wszyscy uniknąć, więc należy również zwrócić na to uwagę.

  • Materiały zawierające teksty powinny być eksportowane w tzw. wektorze - zapewnia to wyrazistości drukowanego tekstu.
  • Najlepszym formatem pliku jest format .pdf.
  • Nie należy przesyłać materiałów w tzw. formatach otwartych (.doc, .xls) tzw. pozwalających na edycję, lub interpretowanych przez oprogramowanie otwierane na komputerze operatora.
  • Dozwolone są również formaty .tif, .jpg, .png o ile zostaną w nich zachowane odpowiednie parametry do druku.
informacja dot. przygotowania do druku, spadów oraz obszaru bezpiecznego.
Załączniki: